Hakkımızda


karaot köyü meydan

Galeri

Köyümüzün nezaman kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı gözlemlerde, 1321 yılında (hicri takvime göre)  köyün şu anda bulunduğu yerde kozmopolit bir yaşam gözlemlenmektedir. Bu durumda şunu anlayabiliyoruz ki, karaot çok eski bir köy değildir ve aslında kökleri çokda uzun zamanlara varmamaktadır.

Köyün yıllardır en büyük geçim kaynağı üzüm ve zeytindir. Son yıllarda üzüm fiyatlarındaki düşüşler ve bağların verimsizliğinden dolayı üzüm alanları daralmıştır. Buna rağmen köyün en önemli geçim kaynaklarından biri olma özelliğini korumaktadır. Son yıllarda köylüler farklı geçim kaynakları arayışlarına girmiştir. Bunlardan en önemlisi, incirdir. Birçok Karaotlu tarlalarına incir ağaçları dikmeye başlamışlardır ve 10 yıl sonunda köyün en önemli geçim kaynaklarından biri olabileceğini düşünüyoruz. Bunun yanında sürekli bir nakit dönüşü sağlamak amacıyla, mevsimlik sebze ve meyve üretimleri artmıştır. Daha önceleri sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak için ürettikleri bamya, domates, patlıcan, biber gibi sebze ve meyveleri daha büyük oranda yetiştirip, bundan gelir etmeye başlamışlardır.

Karaot köyünde büyük çoğunluğu son 10 yılda olmak üzere büyük bir göç yaşanmaktadır. Köyün yerlileri, kendilerine göre birçok sorundan dolayı ilçeye göç etmişlerdir ve bu göç devam etmektedir.  1955-1960’lı yıllarda 412 civarlarında olan köy nüfusu, şu anda aynı şekilde yerinde saymaktadır. Ülke nüfusunun 1960’lı yıllara oranla nekadar büyüdüğünü düşünürsek, köydeki göçün ne denli büyük olduğunu anlayabiliriz. Bizim düşüncemiz, böylesine önemli bir doğa harikasını kaybetmemek için, bütün köylülerin köyü kalkındırmak ve ekonomik seviyeyi yükseltmek için çaba harcaması gerekmektedir.

Köyün belkide en büyük sorunlarından bir tanesi ulaşımdır. Gerçi bu sorun son yıllarda büyük oranda aşılmıştır. Köye ait lise servisi günde 4 sefer Torbalı’ya gidip gelmektedir. Bunun yanı sıra Torbalı – Kemalpaşa yolunun büyümesi ve yenilenmesi sonucu, köye ulaşmak artık çok kolay ve rahattır.

Reklamlar

Hakkımızda” üzerine 7 düşünce

 1. Teoman Şahin

  Derneğinizden yerli tohum alıp Eldivan/ Çankırı daki tarlalarımızda kullanmak istiyorum,
  Ben de size Eldivan yerli tohumlarından vererek takas edebiliriz ,
  Saygılarımla

  Cevapla
 2. tülay gül

  sayın dernek üyeleriçalişmalarınızdan ne yazıkki daha bu sabah haberim oldu. trt haber kanalında bir programda köyünüzden ve ulvi çalışmalarınızdan bahsediliyordu.çekimler beni çok duygulandırdı.toprak sever biri olarak sizi çok taktır ettiğimi bi l menizi istedim .entelköy efeköye karşı filmini herkes gülerek izledi bense ağlayarak.çünkü toprağımız çok değerli tohumlarımız pek kıymetli.sahip çıkma adına yaptığınız çalışmaları lütfen devam ettirin.saygılarımı sunuyorum.

  Cevapla
 3. umut kurt

  Merhaba,
  şehir hayatı yaşamak zorunda kalan biri olarak bir bahçem olsun ekip biçeyim her zaman isteimişimdir.

  ama malesef böyle bir imkanım şimdilik yok . bu özlemi evimin balkonunda saksılarda meyve sebze yetiştirerek gidermeye çalışıyorum.

  gecen yıl kuru soğanları toparağ gömerek başlamıştım çok da güzel oldu uzun süre soğan ihtiyacımızı ailecek saksıdan giderdik ve o soğanlar sadece yeşil yapraklarını tükettiğimiz için tohumlar vermeye başladı bu yıl o tohumları saksılara diktim ve direk tohumdan üretmeye başladım ve tohumlarım şu an küçük küçük büyümekte .

  aynı şeyi karpuz çekirdekleri ile denedim tükettiğimiz karpuz ve kavunları çekirdeklerini ektim bir süre sonra kavun ve karpuzlar bitki olarak büyümesine rağmen sanırım genetiğiyle oynanmış olduğunu düşünüyorum meyve vermedi.
  ben sizden meyve sebze tohumları rica ediyorum. 2 tane balkonum var ve alan sıkıntım yok bu nedenle elinizde bulunan her çeşit meyve , sebze ve çiçek tohumlarından rica ediyorum.

  göstermiş olduğunuz ilgiye şimdiden teşekür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim

  saygılarımla.

  Cevapla
 4. Ömer Deniz

  Karaot köyünde incir üretildiğini sayfanızdan öğrendim ben incir rçeli üreten arkadaşlarla iletişime geçmek istiyorum ilgilenlerin mesaj atmalarını rica ederim selam ve saygılar

  Cevapla
 5. meral kumru

  DERNEĞİNİZDEN YENİ HABERİM OLDU AMA YOLUM DÜŞTÜĞÜNDE MUTLAKA KÖYÜNÜZÜ ZİYARET EDİP ORİJİNAL TOHUMLARINIZI GÖRMEK İSTERİM.BUNDAN 15 YIL ÖNCE ARTIK ORGANİK SEBZE YEMEYE KARAR CERDİK SAROZ DA 6 DÖNÜM YER ALARAK KENDİMİZE ORGANİK MEYVE VE SEBZE YETİŞTİRİYORUZ FAKAT ORGANİK TOHUM BULMAZ ZOR OLUYOR.BUNUN YANI SIRA
  ORGANİK OLDUÜUNU TAHMİN ETTİĞİM ELİMDE DOMATES TOHUMU VAR SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTERİM

  MERAL KUMRU TEKİRDAĞ MALKARA

  Cevapla
 6. Nevin Samsunlu

  iyi günler, sizin adresinizi çevremde ilgili kişilere ulaştırdıkça huzur içinde oluyorum. Bir tanıdığım Emel hanım, gerçek tohumlarla köyünde organik tarım yapmak istiyor. Sizinle irtibata geçmek için telefonunuza ihtiyacı var. Kendisinin mail adresi olmadığı için benden rica etti. internetteki Feray beyin telefonuyla irtibat kuramamış. Sevgi ve saygıyla,
  nevin samsunlu
  nevinsamsunlu@hotmail.com

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s