Karaot Tohum Derneği


karaot köyü tohum derneği

TORBALI’YA bağlı Karaot Köyü’nde Türkiye’de çiftçiler tarafından kurulan ilk dernek olma özelliğine sahip Karaot Tohum Derneği, İzmir İl Tarım Müdürlüğü, Torbalı Belediyesi, İzmir İli Çiftçi Örgütleri Güçbirliği Platformu ve Slowfood Çeşme-Alaçatı Birliği yerel tohumların yaşatılması için ortak bir çalışmaya imza attı. ‘Yerel tohumlar yaşasın, çoğalsın, sağlık, çevre, köylü, tüketici korunsun, yerel tohumunu getir değişelim’ sloganı ile hazırlanılan Torbalı Tohum ve Tarım Şenliği dün yapıldı. Torbalı kapalı pazaryerinde yapılan şenliğe Torbalı Kaymakamı Zeki Arslan, Belediye Başkanı İsmail Uygur, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Selahattin Daver, Çiftçi Örgütleri Güçbirliği sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Torbalı’ya bağlı orman köylerin muhtarları, İzmir, çevre il ve ilçelerden çok sayıda davetli katıldı. Türkiye’de ilk kez yapılan şenliğe basın mensupları da oldukça ilgi gösterdi.

TARIM VE TOHUM ŞENLİĞİNE UYGUR’DAN TAM DESTEK GELDİ

TORBALI Tohum ve Tarım Şenliği açılışı konuşmaları ile başladı. İlk konuşmayı Karaot Tohum Derneği sekreteri Feray Karapınar yaptı. Karaot köyü kadınlarını ilk kez düğün harici bir etkinlikte bir arada gördüğünü söyleyen Karapınar yerel tohumların önemi ve dernek çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Daha sonra söz alan Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, Tarım ve Tohum Şenliğine destek verdiklerini bundan böylede desteğe devam edeceklerini belirterek “Türkiye tarımsal alanda dünya ekonomisinde söz sahibi olması gerekirken bir noktada söz sahibi olamamıştır. O yüzden şu anda yaptığımız etkinlik yerel tohumlara sahip çıkmak bu işin temelidir. Tarım sektörüne temelinden sahip çıktığınız için teşekkür ederim. Bundan böyle biz Torbalı Belediyesi olarak her türlü etkinliğinizde yanınızda yer alıp destek vermeye hazırız” dedi.

KARAOTLU KADINLAR ŞENLİKTE AKTİF OLARAK ROL ALDI

AÇILIŞ konuşmalarının ardından tohum değişimine geçildi. Katılımcılar stantları gezip tohum takasını gerçekleştirdiler. Şenliği organize eden yetkililer yapılan tohum takasını kayıt altına aldılar. Karaot Köyü Folklor grubunun gösteri sunduğu şenlikte son olarak ‘Yerel Tohumlar ve Hayvanlar’ paneli gerçekleştirildi. Çiftçi Örgütleri Güçbirliği sözcüsü Prof.Dr. Mustafa Kaymakçı’nın başkanlık ettiği panele konuşmacı olarak Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Tayfun Özkaya, Slowfood Çeşme-Alaçatı Birliğinden Alev Çağlar, İzmir Tarım İl Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Zerrin Çelik, Üretici Gazetesi sahibi Tuncer Beybağa ve Karaotlu kadınlar katıldı. Tarım ve Tohum şenliği davetlilere keşkek ikram edilmesinin ardından sona erdi. Karaot Tohum Derneğinin önderliğinde yapılan şenlikte en göze çarpan ayrıntı Karaot köyü kadınlarının şenlikte aktif olarak yer alması oldu.

tohum derneği

 

 

Bir akşam TV izlerken karpuz tohumlarının kaybolmaya yüz tuttuğuna dair bir belgesel izleyen ve Karaot’ta kurduğu dernek vasıtasıyla 500 köyü gezen Feray Karapınar’ın öncüsü olduğu ekibin imza attığı Yerli Tohum Şenliği büyük ses getirdi.

2007 yılında kurulan Karaot Köyü Tohum Derneği bir çok ilke imza attı. Kurulduğu yıllarda 7 üye sayısı olan dernek, kısa zamanda üye sayısını yükselterek önemli işlere imza attı. Türkiye’de yerli tohumun kullanılması konusunda çalışmalar yapan dernek kurucuları Yaşar Özcan, Hüsnü Uyar, Turgut Bolsoy, Cevdet Önder, Bahri Uyar, Arif Şen ve Feray Karapınar’ın önderliğinde kurulan Karaot Köyü Tohum Derneği Türkiye’nin ilk ve tek ücretsiz yerli tohum veren ve takas eden derneği olma özelliğini taşıyor. 5 yıllık çalışma sonucunda temelleri atılan dernek köy köy dolaşarak yerli tohum kullanımında ve kaybolan yerli tohumlar hakkında halkı bilinçlendiriyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde dünyanın bir çok yerinden katılımcıların katıldığı ‘Yerli Tohum Şenliği’ni düzenleyerek dikkat çeken dernek, ülkedeki yerli tohum derneklerinin kurulmasına öncülük etme özelliğini taşıyor. Feray Karapınar’ın bu çalışmayı başlatmasının temelinde, “Mezopotamya topraklarında bulunan, 150 karpuz çeşidinden, bugüne sadece 30 tanesi kalmıştır.  Tohumlar git gide yok olmaktadır” temalı bir belgesel izlemesi yatıyor.

KÖY KÖY DOLAŞTILAR

İLK olarak Emanetçiler Derneği adı altında kurulan ve daha sonra Karaot Köyü Tohum Derneği olarak faaliyetlerini sürdüren dernek, ülkede bir çok ilke imza attı. İzlediği bir televizyon programından sonra etkilenen dernek sekreteri ve kurucusu Feray Karapınar’ın önderliğinde kurulan dernek üyeleri, köyleri tek tek dolaşarak yerli tohum kullanımı hakkında çiftçileri bilinçlendiriyor. Dernek kurulmadan önce uzun araştırmalar yaptıklarını ifade eden Karapınar: “Dernek kurulmadan önce köyleri dolaştık. Eskiden kullanılan ve günümüze kadar kaybolan tohum çeşitlerini tespit ettik. Her şeyi birer birer not edip; bütün bilgi-leri raporladık. Daha sonra derne-ğimizi kurmaya karar verdik” dedi. Dernek kurulduktan sonra çok sancılı günler geçirdiklerini söyleyen Karapınar: “Bildikleri-mizi anlatmak için köy köy dolaş-tık. Kimi yerde haklı; kimi yerde haksız bulunduk. Halkımızı bu konuda bilgilendirdik ve sonunda amacımıza ulaştık. Kaybolmaya yüz tutmuş 50 tohum çeşidi bul-duk” dedi.

DALGA DALGA YAYILIYOR

TÜRKİYE’DE ilk defa ücretsiz yerli tohum takası yapan dernek olma özelliğini taşıyan Karaot Köyü Tohum Derneği, olukça geniş bir alana ulaştı. Hiçbir yerden geliri olmayan derneğin masraflarını üyesi olan ve yerli tohumu kullanmaya gönül veren akademisyenler, profesörler ve gönüllüler karşılıyor. Bir çok köyde seminerler verdiklerini ifade eden Karapınar: “Bir çok köyde konferanslar düzenledik. Genetik Yapısı Değiştirilmemiş ürünler (GDO) erezyon, yanlış gübre kullanımı, toprak tahlili ile ilgili bir çok kez konferanslar düzenledik. Konferanslara Ege Üniversitesi profesörleri, akademisyenler, Ziraat Mühendisleri, veteriner hekimler, ve bir çok çiftçi katıldı. Biz ticaret yapmıyoruz. Ücretsiz olarak halkımızla yerli tohumları takas ediyoruz. Yerli tohum kullanımına çiftçilerimizi teşvik ediyoruz” dedi. Derneğin çalışmalarının ülke geneline yayıldığını ve şu anda bir çok ilde yerli tohum dernekleri kurulduğunu söyleyen Karapınar: “Biz ilk adımı Karaot Köyü’nde attık. Şu anda Kars, Adapazarı, Amasya, Tekirdağ, Balıkesir başta olmak üzere bir çok dernek açıldı. Oradaki köylüler de kendi yörelerine ait kaybolmaya yüz tutmuş yerli tohumları araştırıp bulup kullanmaya çalışıyorlar” dedi.

 

42 Responses to Karaot Tohum Derneği

 1. EKOLOJİ FORUMU’NA ÇAĞRI
  (29-30 Ocak 2011, Diyarbakır)
  Doğa ile ilişkimiz var oluşumuzdan beri süregelen ve kaçınılmaz bir olgudur. Beslenme, barınma, giyinme ve soluduğumuz hava gibi yaşamsal gereksinimlerimizi doğadan karşılamaya devam etmekteyiz. Bu güne kadar tüm nimetlerini bizimle cömertçe paylaşan doğa; insanın sınırsız istekleri karşısında pes etmek üzeredir.
  Günümüze kadar devam eden tahakkümcü ekonomik ve siyasal sistem, dünyayı daha yaşanılmaz hale getirmektedir. Kapitalistlerin hırsları, tutkuları ve arzuları; insan ve doğayı feda edilebilir birer metaya indirgemiştir. Egemenlerin sömürü düzenini sürdürmek amacıyla çıkardıkları savaşlarda, ilk gözden çıkarılanlar her zaman doğa ve insan olmuştur.
  Ortadoğu’da yıllardır devam eden savaşların en önemli sebepleri, iktidar mücadeleleri, halkların çeşitliliğinin tanınmaması ve buna bağlı olarak doğal kaynakların kontrolü ve sömürüsüdür. Özellikle petrol, su, maden rezervleri açısından zengin olan Ortadoğu coğrafyasında yaşayan halklar bu rezervlerin sömürülmesi adına yerlerinden edilmekte ve bu sayede halklar modern-küresel-kapitalist sisteme bağımlı kılınmaktadır. Ayrıca tarımsal üretimin çeşitliliği monokültür ve GDO’lu ürünler sayesinde ‘daha çok verim’ adına yok edilmekte ve yıkımın boyutları ekolojik-ekonomik-kültürel ve toplumsal alanlarda kendini göstermektedir.
  Dünya ekosistemi artık insan tahribatlarını hazmedemeyecek boyuta ulaşmıştır. Küresel ısınma bu bozulmanın en büyük göstergesi olup , “dünya benimdir” diyen zengin efendileri bile tehdit etmektedir. İnsanlık artık yol ayrımına gelmiştir.
  Bu yol ayrımında, algı kapılarımızı aralamak ve ortak bir mücadele hattı örmek için ekoloji aktivistlerini, kolektifleri, oluşumları, taban örgütlenmelerini dil, din, ırk, renk, cinsiyet ayrımı olmaksızın 29–30 Ocak 2011 tarihlerinde Diyarbakır’da düzenleyeceğimiz Ekoloji Forumu’na davet ediyoruz.

  Ayrıca Cochabamba’dan, alternatif su forumlarına; dünya baraj karşıtı hareketlerden yerel özerk örgütlenmelere kadar bütün küreselleşme ve yıkım sistemi karşısında duran hareketleri ve oluşumları selamlıyor ve foruma katılmaya davet ediyoruz.

  TARTIŞMA EKSENLERİ
  • Ortadoğu’da Doğal Kaynakların Yönetimi Ve Tüketimi
  • Ekoloji Ve Siyaset Düzleminde Toplumsal Sistem Arayışları: Deneyimler Ve Direnişler
  • Genetiği Değiştirilmiş Dünya’nın yan etkileri ve alternatifler: Gıda egemenliği ve Mezopotamya’da GDO
  • Ekolojik çeşitlilik: Halkların ve Doğanın Çeşitliliği
  • Ekolojik Krizin Nedenleri ve Krizden Çıkış İçin Yaklaşımlar
  • Sürdürülebilir Kentler(Eko Kentler) ve Alternatif Teknolojiler
  Katılımınız bizi sevindirecektir.
  Bilgi için msfamed@gmail.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

 2. adnan dedi ki:

  bu çalışmalar bizleri çok yüreklendirdi tekbaşımıza olmadığımızı çok bilinmiyen köylerde bile bir karşı duruş oldoğunu görmemize ve sürece katılarak bizimde katabilecek şeylerimiz olduğunu hatırlamamıza yardımcı oldu

 3. hiziracil.tr. dedi ki:

  İlk ler zor ve çok önemlidir.
  Örnek olmasını diliyorum.
  Kutlarım.

  Abdurrahim BARIN
  Gn.Bşk.
  Türkiye Ulaş İş
  http://www.ulasissendikasi.net

 4. Geri bildirim: Seferihisar’da Tohum Takas Şenliği : Sade Hayat Derneği

 5. nihal dedi ki:

  Yapmış olduğunuz çalışmaları yürekten destekliyorum.gerçekten takdire değer bir iş yapıyorsunuz.yarımada tohum takas şenliğine de katılma fırsatı buldum.bu yıl takas yapacak tohumumuz bulunmadığı için rica ile bir kaç çeşit sebze tohumu edindim.inşallah seneye takas yapacak tohumlarım olur ve yine dostluk kokan, sevgi kokan, birliktelik kokan bu paylaşımda birarada oluruz.teşekkürler

 6. kumpınarı dedi ki:

  Tebrikler, ilk ateşi siz yaktınız.
  Hep ve tam destek…

  http://kumpnar.blogspot.com/

 7. mavikartal5 dedi ki:

  karaot tohum derneğine ait bir web sayfasının yapılmasına, karaot TOHUM köyünün tanıtılmasına büyük yararı olacağı düşüncesiyle, tüm yerel tohum üreticilerini, tohum takasında bulunan tüm köylüleri kutlar, geleceği yönelik tohum emanetçileri olmalarını en içten duygularımla desteklerim.
  saygılar

 8. Aybey Çini dedi ki:

  Geçen gün tesadüf eseri karaot köyüne geldik.Emekli arkadaşlarla izmirin yakın çevresine doğa yürüyüşleri yapıyoruz.O gün kendi aramızda tam bu konu
  hakkında arkadaşlarla konuşmuştuk,yerel tohumlarımızın elden çıkarıldığına,politikacıların,siyasilerin,ne derseniz deyin dış güçlerin de kösteğiyle bu konuda tamamen dışa bağımlı hale getirildiğimizi,üstelik bu ucube tohumlar sayesinde topraklarımızında geri dönülmez şekilde kirlendiğini görmek vatanını
  seven her kesi derinden üzmektedir.Böyle bir ortamda bir avuç yürekli insanın yaptığı çalışmaları içtenlikle destekliyor,yalnız olmadığınızı bildirmek isterim.
  Afişlerde tohum şenliği yapıldığını ve takas yoluyla değişim yapıldığını söylüyorsunuz. Acaba ilerde yerli tohumlarımızın tekrar üretilmesi hakkında
  bir çalışmanız olacakmı? Şimdiden başarılar,teşekkürler. Aybey çini

 9. sizi yakından takip ettim….çalışmalarınızı taktirle karşıladım ……bir festivalinize katıldım……şimdi sizinleyim……hepte olacağım ve çoğalarak gelen bu onurlu mücadelenizin savunucusu olacağım…..tüm türkiye ve dünya halkları nasıl beslendiğini bilme hakkına sahiptir…..yaşasın karaot tohum derneği ve yoldaşları…….

 10. Okan incebaldır dedi ki:

  Karaotlu bir ailenin mensubu olarak yaptıklarınızı can-ı gönülden destekliyorum…

 11. tabelacı dedi ki:

  Tebrik ederim çok güzel ve çok yararlı bi site olmuş

 12. Necat ÇETİN dedi ki:

  Dün Karaot Köyünde Tohum Şenliğindeydim. Köyüm olan Ormanköy adına bütün yaz topladığım tohumları değiştirmek ve dağıtmak için orada o ortamda olmakatan büyük onur duydum. Yanımda bana yardımcı olan ve bu konunun ne kadar önmeli olduğu bilinci ile hareket eden Serhan Adıgüzwel, Doğan Taşkın ve Fatih Tek vardı. bizler dün karaot Köyünde tohumların genetik yapısını bozup kendilerine bağlı hale getiren şirket ve devletlere kafa tutmanın keyfini yaşadık. Bu orgazisyonu gerçekleştien herkese sonsuz teşekkürler. Bizimle birlikte çok kişinin olmasını görmek beni ve bizim gibi düşünenleri yüreklendirdi. Gelecek senein tohum takasına şimdiden hazırlanıyoruz. hemde daha fazla çeşit ve adetle. Dün 5000 üzerinde dağıttık. Seneye bu rakam umarım 10000 üzeri olur. Selam ve saygılar.
  Necat ÇETİN
  Yerel tarih araştırmacısı ve okul müdürü
  Özbey İlköğretim Okulu Torbalı-İzmir
  Tel: 0533 30179955
  cetin.necat@gmail.com

 13. Mehmet dedi ki:

  Çalışmalarınızı yürekten destekliyor,çalışmalarınızda başarılar diliyorum.etkinliklerinizden haberdar olmayı istiyorum.

 14. orhan kızılay dedi ki:

  OLYMPOS VE YAKIN CEVRSSİNDE EMANETÇİ VAR MI? BAGLANTI KURARSANIZ SEVİNİRİM. laykinco@gmail.com

 15. Hüseyin kamacı dedi ki:

  İnsanlığın geleceğini tehdit eden çok önemli bir konuda yapmış olduğunuz bu iş için sizleri canı gönülden kutluyorum

 16. erhan dedi ki:

  salatalık biber domates patlıcan maydonoz tohumlarından 100 gram istiyoruz. tel:05438866680 isim : erhan varol dikkate almanızı rica ederim.

 17. Oğuz Alpözgen dedi ki:

  OĞUZ ALPÖZGEN Emekli fizik öğretmeniyim .Bodrum yalıkavakta yazlığımda 300 M2 lik bahçemde hayvan gübresi ile, Tarsus tan temin ettiğim yerli domates tohumuyla,domates üretmeye çaba harcıyorum.Kendimce hibrit tohuma karşı koymaya çalışıyorum.Zor koşullarda ürettiğim fideleri kendi bahçeme dikiyorum artan fideleride komşulara veriyorum.Televizyon izlerken kARAOT şenliğini gördüm.çok mutlu oldum.Tohum takas işini genişletmek lazım.Karınca kararınca ben de katkıda bulunmak isterim.Şenliğin olduğu zaman mutlaka Karaot a gidip, bende üruttiğim tohumları gerçek ziraatçılarla paylaşacağım.Karaot lu dostlarla ilişki kurmak dileklerimle .Sonsuz başarılar.

 18. murat dedi ki:

  ii günler,
  yapmış oldugunuz çalışmalardan dolayı hepinize cok tesekkur ederim.Aslen manısa turgutlualuyum.insallah bu tur etkinlikler bizim oradada yapılırda gdo lu ürünlerden kurtuluruz.bende herkes gibi domatein,börülcenin,bamyanın …. hepsinin kendi tadında olmasını seviyorum.inşallah ülkemin heryerinde bu ülkenin kendi tohumlarıyla ürünlerimizi yetiştirmek dileğiyle.köyünüzün ismini trt türkte duydum ve etkinlikleri cok hosuma gitti.devamını getirmeniz dileğiyle.

 19. suat sevinc dedi ki:

  sizlerden 1 ay önce domates biber patlıcan salatalık havuç vs tohumlarından istemiştim fakat hala yollamadınız.cep numaramı versem tohumları istanbula yollayabilirmisiniz ? Suat Sevinç 0532 242 84 43

 20. suat sevinc dedi ki:

  sizlerden 1 ay önce domates biber patlıcan salatalık havuç vs tohumlarından istemiştim fakat hala yollamadınız.cep numaramı versem tohumları istanbula yollayabilirmisiniz ? Suat Sevinç 0532 242 84 41

 21. suat sevinc dedi ki:

  merhaba bahçemde hobi olarak ekmek amacıyla İstanbula tohum yollayabilirmisiniz ? Suat Sevinç

 22. semra dedi ki:

  bu sene bende size katılacagım yerli mısır ve domates tohumu var elimde size getireceğim çok sevindim bu etkinlige inşallah tohumlarımız çoğalır

 23. umut kurt dedi ki:

  Merhaba,
  şehir hayatı yaşamak zorunda kalan biri olarak bir bahçem olsun ekip biçeyim her zaman isteimişimdir.

  ama malesef böyle bir imkanım şimdilik yok . bu özlemi evimin balkonunda saksılarda meyve sebze yetiştirerek gidermeye çalışıyorum.

  gecen yıl kuru soğanları toparağ gömerek başlamıştım çok da güzel oldu uzun süre soğan ihtiyacımızı ailecek saksıdan giderdik ve o soğanlar sadece yeşil yapraklarını tükettiğimiz için tohumlar vermeye başladı bu yıl o tohumları saksılara diktim ve direk tohumdan üretmeye başladım ve tohumlarım şu an küçük küçük büyümekte .

  aynı şeyi karpuz çekirdekleri ile denedim tükettiğimiz karpuz ve kavunları çekirdeklerini ektim bir süre sonra kavun ve karpuzlar bitki olarak büyümesine rağmen sanırım genetiğiyle oynanmış olduğunu düşünüyorum meyve vermedi.
  ben sizden meyve sebze tohumları rica ediyorum. 2 tane balkonum var ve alan sıkıntım yok bu nedenle elinizde bulunan her çeşit meyve , sebze ve çiçek tohumlarından rica ediyorum.

  göstermiş olduğunuz ilgiye şimdiden teşekür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim

  saygılarımla.

 24. kanvas tablo dedi ki:

  Çok yararlı bir site olmuş emeği geçenlere teşekkür ederim

 25. tulay gul izmir dedi ki:

  böyle güzel bir etkinlik baslattığınız için öncülük eden herkese minnet borcumuz var çalışmalarınızın devamı olsun hiç kesintiye uğramasın diliyorum

 26. Hakan Bodurlu dedi ki:

  Karaot Köyünü tebrik ederim

 27. oğuzhan dedi ki:

  ıyyy çok güzeldi bence

 28. Sizi tanımak .. bana umut verdi..tohum tekelleri karşısında direnecek yurttaşlar ın yanıbaşımda olduğunu hatırlattı.. iyiki varsınız dostlar.. Kendi vatandaşına tohum satışını yasaklamak kapitülasyonları anımsattı bana !

 29. Hamza SARICAN dedi ki:

  yurdumuzda halkın içinden ve kendiliğinden doğan bu örnek etkinlik sadece yurttaşlarca değil aynı zamanda ülkemizdeki ilgili ve yetkili tüm yönetenler tarafından da dikkate alınmalı ve desteklenerek yurda yaydırılmalıdır.
  Bu etkinliği başlatanları yürekten kutluyor ve başarılar diliyorum. Hamza SARICAN – Emekli öğretmen

 30. öğrenci dedi ki:

  sizleri yürekten tebrik ediyorum, başta israil olmak üzere tohum ithalatına dur demek lazım..

 31. semra dedi ki:

  Trt haber de yayimlanan roportaj sayesinde derneginizden haberdar oldum..emeginize saglik..yerel ve dogal urunlere sahip cikmaniz ..bunu en guzel.organize seklknde yapmaniz ve festivaller ile hem.eendirip hem is yapmaniz takdire deger.
  Harokasiniz

 32. Kerim Yorbık dedi ki:

  çalışmalarınızı can-ı gönülden desdekliyorum….emeği geçen herkese sevgi ve saygılarımı sunarım.

 33. Gül yaman dedi ki:

  Merhaba, ilk olarak dernek için teşekkür etmek istiyorum ve emeği geçen herkesin yüreğine gönlüne sağlık diliyorum. Derneğe üye olmak ve kendi çevremde sizden aldığım bilgiler ile insanları haberdar etmek amacındayım. Konu ile ilgili yardımcı olmanızı rica ederim. Not: bir ay kadar önce dört adet tavuk ve bir tane horoz aldım canlarımı kısıtlı olan bahçemde ektiğim sebze ve meyva lar ile beslemek ve çevremdeki insanlarında bundan yararlanmasını istiyorum , İstanbul Sarıyer’de oturuyorum ve önümüzdeki kış için ekebileceğim organik tohumlara ihtiyacım var bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz bilgi rica ederim. Gül Yaman

 34. hidir dedi ki:

  Bugun 14 eylul 2014 cnn turkte izledigim programda çalışmanızı ogrendim cok mutlu oldum.
  Bu topraklarda yanliz olmadihima sevindim.
  Emekli olunca organik urunleri ekebilecegim bir yerim var.

  Bu tohumlardan nasil temin edebilirim.

 35. Mustafa Ardil dedi ki:

  Derneğiniz varlığını 17 ocak 2014 tarihinde seyrettiğim bir tv programında öğrendim.Buruk bir sevinç duydum.Zira sanırım 2007 tarihinde kurulmuş hemde Tr de ilk tohum derneği.Ben yeni öğreniyorum.Üstelik bundan birkaç önce İzmirde kurulmuş Yerel Tohum Derneğini ilk zannediyordum.Eskişehirde olmama rağmen hemen üye oldum.Bu şekilde bir dernek kurulumunu gerçekleşen kurucularını tüm üyelerini ve Tüm Torbalıları canı gönülden kutlar başarılarınız devamı dilerim.Bundan sonra sizinle ilgili tüm haberlerin ve çalışmalarınızın takipçisi olacağımı bildiririm.Saygılarımla….MUSTAFA ARDİL

 36. Alaattin ÖREN dedi ki:

  1 yıl sonra istanbuldaki işimden emekli olacağım memleketim olan bartında hoby olarak (ciddi.) sebze ile uğraşmak istiyorum ama normal tohum kullanmayı düşünmüyorum tamamı ile bulabileciğm yerli ve organik tohum kullanaacğım tohum bulma konusunda ,nereye ve kime baş vuracağım. lütfen bir bilgi veriniz saygılarımla…

 37. Sezgin Uzunoglan dedi ki:

  Yaptığınız iş gerçekten takdire şayan; ama aklıma bir soru takıldı topladığınız bu tohumların yerel tohum olduğunu nasıl anlıyorsunuz? Şöyle ki diyelim adamın biri bilerek ya da bilmeyerek size hibrit tohum getirdi. Nasıl anlıyorsunuz bunu? Test falan yapıyor musunuz?

 38. ali sahin dedi ki:

  budeğerlere sahip çıkmak istiyorum yerim şu an yok ama ilerde bahçe yapmak istiyorum tohum u nasıl tedarik edebilirim

 39. Baha yilmaz dedi ki:

  Çok hayırlı işler yapıyorsunuz Tebrik ederim Ben İstanbul’da yaşıyorum Kendim emekliyim 15 metrekare Bir bahçem var organik domates tohumu bulamadım bana yardımcı olursanız çok sevinirim sağlıcakla hoşçakalın

 40. habil işler dedi ki:

  Tübitak destekli olarak okulumuzda öğrencilerimizle bir proje başlattık ve yerli tohum gdo suz tohum bankası kurmaya karar verdik daha sonra solucan gübresi üreterek tohumları yetiştirerek gerçek tarımı öğrencilerimize öğretmeyi planlıyoruz bizim gerçek yerli tohuma ihtiyacımız vardır bu konuda bize destek olur musunuz tel 05065704981

 41. Ufuk çopur dedi ki:

  Merhaba. Merzifon Karatepe Derneği yöneticisiyim. Köyde bahcelerimize sebze ekiyoruz. Koyumuzde eski (yerli) tohumlari toplamaya calisiyorum. Yerli tohumların gelişmesi için destek vermek isteriz. Tohum çoğaltmak içinde çalışma yapabiliriz. Ufuk Çopur 05425665047

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s