Karaot Tohum Derneği


karaot köyü tohum derneği

TORBALI’YA bağlı Karaot Köyü’nde Türkiye’de çiftçiler tarafından kurulan ilk dernek olma özelliğine sahip Karaot Tohum Derneği, İzmir İl Tarım Müdürlüğü, Torbalı Belediyesi, İzmir İli Çiftçi Örgütleri Güçbirliği Platformu ve Slowfood Çeşme-Alaçatı Birliği yerel tohumların yaşatılması için ortak bir çalışmaya imza attı. ‘Yerel tohumlar yaşasın, çoğalsın, sağlık, çevre, köylü, tüketici korunsun, yerel tohumunu getir değişelim’ sloganı ile hazırlanılan Torbalı Tohum ve Tarım Şenliği dün yapıldı. Torbalı kapalı pazaryerinde yapılan şenliğe Torbalı Kaymakamı Zeki Arslan, Belediye Başkanı İsmail Uygur, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Selahattin Daver, Çiftçi Örgütleri Güçbirliği sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Torbalı’ya bağlı orman köylerin muhtarları, İzmir, çevre il ve ilçelerden çok sayıda davetli katıldı. Türkiye’de ilk kez yapılan şenliğe basın mensupları da oldukça ilgi gösterdi.

TARIM VE TOHUM ŞENLİĞİNE UYGUR’DAN TAM DESTEK GELDİ

TORBALI Tohum ve Tarım Şenliği açılışı konuşmaları ile başladı. İlk konuşmayı Karaot Tohum Derneği sekreteri Feray Karapınar yaptı. Karaot köyü kadınlarını ilk kez düğün harici bir etkinlikte bir arada gördüğünü söyleyen Karapınar yerel tohumların önemi ve dernek çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Daha sonra söz alan Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, Tarım ve Tohum Şenliğine destek verdiklerini bundan böylede desteğe devam edeceklerini belirterek “Türkiye tarımsal alanda dünya ekonomisinde söz sahibi olması gerekirken bir noktada söz sahibi olamamıştır. O yüzden şu anda yaptığımız etkinlik yerel tohumlara sahip çıkmak bu işin temelidir. Tarım sektörüne temelinden sahip çıktığınız için teşekkür ederim. Bundan böyle biz Torbalı Belediyesi olarak her türlü etkinliğinizde yanınızda yer alıp destek vermeye hazırız” dedi.

KARAOTLU KADINLAR ŞENLİKTE AKTİF OLARAK ROL ALDI

AÇILIŞ konuşmalarının ardından tohum değişimine geçildi. Katılımcılar stantları gezip tohum takasını gerçekleştirdiler. Şenliği organize eden yetkililer yapılan tohum takasını kayıt altına aldılar. Karaot Köyü Folklor grubunun gösteri sunduğu şenlikte son olarak ‘Yerel Tohumlar ve Hayvanlar’ paneli gerçekleştirildi. Çiftçi Örgütleri Güçbirliği sözcüsü Prof.Dr. Mustafa Kaymakçı’nın başkanlık ettiği panele konuşmacı olarak Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Tayfun Özkaya, Slowfood Çeşme-Alaçatı Birliğinden Alev Çağlar, İzmir Tarım İl Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Zerrin Çelik, Üretici Gazetesi sahibi Tuncer Beybağa ve Karaotlu kadınlar katıldı. Tarım ve Tohum şenliği davetlilere keşkek ikram edilmesinin ardından sona erdi. Karaot Tohum Derneğinin önderliğinde yapılan şenlikte en göze çarpan ayrıntı Karaot köyü kadınlarının şenlikte aktif olarak yer alması oldu.

tohum derneği

 

 

Bir akşam TV izlerken karpuz tohumlarının kaybolmaya yüz tuttuğuna dair bir belgesel izleyen ve Karaot’ta kurduğu dernek vasıtasıyla 500 köyü gezen Feray Karapınar’ın öncüsü olduğu ekibin imza attığı Yerli Tohum Şenliği büyük ses getirdi.

2007 yılında kurulan Karaot Köyü Tohum Derneği bir çok ilke imza attı. Kurulduğu yıllarda 7 üye sayısı olan dernek, kısa zamanda üye sayısını yükselterek önemli işlere imza attı. Türkiye’de yerli tohumun kullanılması konusunda çalışmalar yapan dernek kurucuları Yaşar Özcan, Hüsnü Uyar, Turgut Bolsoy, Cevdet Önder, Bahri Uyar, Arif Şen ve Feray Karapınar’ın önderliğinde kurulan Karaot Köyü Tohum Derneği Türkiye’nin ilk ve tek ücretsiz yerli tohum veren ve takas eden derneği olma özelliğini taşıyor. 5 yıllık çalışma sonucunda temelleri atılan dernek köy köy dolaşarak yerli tohum kullanımında ve kaybolan yerli tohumlar hakkında halkı bilinçlendiriyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde dünyanın bir çok yerinden katılımcıların katıldığı ‘Yerli Tohum Şenliği’ni düzenleyerek dikkat çeken dernek, ülkedeki yerli tohum derneklerinin kurulmasına öncülük etme özelliğini taşıyor. Feray Karapınar’ın bu çalışmayı başlatmasının temelinde, “Mezopotamya topraklarında bulunan, 150 karpuz çeşidinden, bugüne sadece 30 tanesi kalmıştır.  Tohumlar git gide yok olmaktadır” temalı bir belgesel izlemesi yatıyor.

KÖY KÖY DOLAŞTILAR

İLK olarak Emanetçiler Derneği adı altında kurulan ve daha sonra Karaot Köyü Tohum Derneği olarak faaliyetlerini sürdüren dernek, ülkede bir çok ilke imza attı. İzlediği bir televizyon programından sonra etkilenen dernek sekreteri ve kurucusu Feray Karapınar’ın önderliğinde kurulan dernek üyeleri, köyleri tek tek dolaşarak yerli tohum kullanımı hakkında çiftçileri bilinçlendiriyor. Dernek kurulmadan önce uzun araştırmalar yaptıklarını ifade eden Karapınar: “Dernek kurulmadan önce köyleri dolaştık. Eskiden kullanılan ve günümüze kadar kaybolan tohum çeşitlerini tespit ettik. Her şeyi birer birer not edip; bütün bilgi-leri raporladık. Daha sonra derne-ğimizi kurmaya karar verdik” dedi. Dernek kurulduktan sonra çok sancılı günler geçirdiklerini söyleyen Karapınar: “Bildikleri-mizi anlatmak için köy köy dolaş-tık. Kimi yerde haklı; kimi yerde haksız bulunduk. Halkımızı bu konuda bilgilendirdik ve sonunda amacımıza ulaştık. Kaybolmaya yüz tutmuş 50 tohum çeşidi bul-duk” dedi.

DALGA DALGA YAYILIYOR

TÜRKİYE’DE ilk defa ücretsiz yerli tohum takası yapan dernek olma özelliğini taşıyan Karaot Köyü Tohum Derneği, olukça geniş bir alana ulaştı. Hiçbir yerden geliri olmayan derneğin masraflarını üyesi olan ve yerli tohumu kullanmaya gönül veren akademisyenler, profesörler ve gönüllüler karşılıyor. Bir çok köyde seminerler verdiklerini ifade eden Karapınar: “Bir çok köyde konferanslar düzenledik. Genetik Yapısı Değiştirilmemiş ürünler (GDO) erezyon, yanlış gübre kullanımı, toprak tahlili ile ilgili bir çok kez konferanslar düzenledik. Konferanslara Ege Üniversitesi profesörleri, akademisyenler, Ziraat Mühendisleri, veteriner hekimler, ve bir çok çiftçi katıldı. Biz ticaret yapmıyoruz. Ücretsiz olarak halkımızla yerli tohumları takas ediyoruz. Yerli tohum kullanımına çiftçilerimizi teşvik ediyoruz” dedi. Derneğin çalışmalarının ülke geneline yayıldığını ve şu anda bir çok ilde yerli tohum dernekleri kurulduğunu söyleyen Karapınar: “Biz ilk adımı Karaot Köyü’nde attık. Şu anda Kars, Adapazarı, Amasya, Tekirdağ, Balıkesir başta olmak üzere bir çok dernek açıldı. Oradaki köylüler de kendi yörelerine ait kaybolmaya yüz tutmuş yerli tohumları araştırıp bulup kullanmaya çalışıyorlar” dedi.

 

16 responses to “Karaot Tohum Derneği

 1. bu çalışmalar bizleri çok yüreklendirdi tekbaşımıza olmadığımızı çok bilinmiyen köylerde bile bir karşı duruş oldoğunu görmemize ve sürece katılarak bizimde katabilecek şeylerimiz olduğunu hatırlamamıza yardımcı oldu

 2. İlk ler zor ve çok önemlidir.
  Örnek olmasını diliyorum.
  Kutlarım.

  Abdurrahim BARIN
  Gn.Bşk.
  Türkiye Ulaş İş
  http://www.ulasissendikasi.net

 3. Geri bildirim: Seferihisar’da Tohum Takas Şenliği : Sade Hayat Derneği

 4. Yapmış olduğunuz çalışmaları yürekten destekliyorum.gerçekten takdire değer bir iş yapıyorsunuz.yarımada tohum takas şenliğine de katılma fırsatı buldum.bu yıl takas yapacak tohumumuz bulunmadığı için rica ile bir kaç çeşit sebze tohumu edindim.inşallah seneye takas yapacak tohumlarım olur ve yine dostluk kokan, sevgi kokan, birliktelik kokan bu paylaşımda birarada oluruz.teşekkürler

 5. Tebrikler, ilk ateşi siz yaktınız.
  Hep ve tam destek…

  http://kumpnar.blogspot.com/

 6. mavikartal5

  karaot tohum derneğine ait bir web sayfasının yapılmasına, karaot TOHUM köyünün tanıtılmasına büyük yararı olacağı düşüncesiyle, tüm yerel tohum üreticilerini, tohum takasında bulunan tüm köylüleri kutlar, geleceği yönelik tohum emanetçileri olmalarını en içten duygularımla desteklerim.
  saygılar

 7. Aybey Çini

  Geçen gün tesadüf eseri karaot köyüne geldik.Emekli arkadaşlarla izmirin yakın çevresine doğa yürüyüşleri yapıyoruz.O gün kendi aramızda tam bu konu
  hakkında arkadaşlarla konuşmuştuk,yerel tohumlarımızın elden çıkarıldığına,politikacıların,siyasilerin,ne derseniz deyin dış güçlerin de kösteğiyle bu konuda tamamen dışa bağımlı hale getirildiğimizi,üstelik bu ucube tohumlar sayesinde topraklarımızında geri dönülmez şekilde kirlendiğini görmek vatanını
  seven her kesi derinden üzmektedir.Böyle bir ortamda bir avuç yürekli insanın yaptığı çalışmaları içtenlikle destekliyor,yalnız olmadığınızı bildirmek isterim.
  Afişlerde tohum şenliği yapıldığını ve takas yoluyla değişim yapıldığını söylüyorsunuz. Acaba ilerde yerli tohumlarımızın tekrar üretilmesi hakkında
  bir çalışmanız olacakmı? Şimdiden başarılar,teşekkürler. Aybey çini

 8. sizi yakından takip ettim….çalışmalarınızı taktirle karşıladım ……bir festivalinize katıldım……şimdi sizinleyim……hepte olacağım ve çoğalarak gelen bu onurlu mücadelenizin savunucusu olacağım…..tüm türkiye ve dünya halkları nasıl beslendiğini bilme hakkına sahiptir…..yaşasın karaot tohum derneği ve yoldaşları…….

 9. Okan incebaldır

  Karaotlu bir ailenin mensubu olarak yaptıklarınızı can-ı gönülden destekliyorum…

 10. Tebrik ederim çok güzel ve çok yararlı bi site olmuş

 11. Necat ÇETİN

  Dün Karaot Köyünde Tohum Şenliğindeydim. Köyüm olan Ormanköy adına bütün yaz topladığım tohumları değiştirmek ve dağıtmak için orada o ortamda olmakatan büyük onur duydum. Yanımda bana yardımcı olan ve bu konunun ne kadar önmeli olduğu bilinci ile hareket eden Serhan Adıgüzwel, Doğan Taşkın ve Fatih Tek vardı. bizler dün karaot Köyünde tohumların genetik yapısını bozup kendilerine bağlı hale getiren şirket ve devletlere kafa tutmanın keyfini yaşadık. Bu orgazisyonu gerçekleştien herkese sonsuz teşekkürler. Bizimle birlikte çok kişinin olmasını görmek beni ve bizim gibi düşünenleri yüreklendirdi. Gelecek senein tohum takasına şimdiden hazırlanıyoruz. hemde daha fazla çeşit ve adetle. Dün 5000 üzerinde dağıttık. Seneye bu rakam umarım 10000 üzeri olur. Selam ve saygılar.
  Necat ÇETİN
  Yerel tarih araştırmacısı ve okul müdürü
  Özbey İlköğretim Okulu Torbalı-İzmir
  Tel: 0533 30179955
  cetin.necat@gmail.com

 12. Hüseyin kamacı

  İnsanlığın geleceğini tehdit eden çok önemli bir konuda yapmış olduğunuz bu iş için sizleri canı gönülden kutluyorum

 13. ii günler,
  yapmış oldugunuz çalışmalardan dolayı hepinize cok tesekkur ederim.Aslen manısa turgutlualuyum.insallah bu tur etkinlikler bizim oradada yapılırda gdo lu ürünlerden kurtuluruz.bende herkes gibi domatein,börülcenin,bamyanın …. hepsinin kendi tadında olmasını seviyorum.inşallah ülkemin heryerinde bu ülkenin kendi tohumlarıyla ürünlerimizi yetiştirmek dileğiyle.köyünüzün ismini trt türkte duydum ve etkinlikleri cok hosuma gitti.devamını getirmeniz dileğiyle.

 14. bu sene bende size katılacagım yerli mısır ve domates tohumu var elimde size getireceğim çok sevindim bu etkinlige inşallah tohumlarımız çoğalır

 15. Merhaba,
  şehir hayatı yaşamak zorunda kalan biri olarak bir bahçem olsun ekip biçeyim her zaman isteimişimdir.

  ama malesef böyle bir imkanım şimdilik yok . bu özlemi evimin balkonunda saksılarda meyve sebze yetiştirerek gidermeye çalışıyorum.

  gecen yıl kuru soğanları toparağ gömerek başlamıştım çok da güzel oldu uzun süre soğan ihtiyacımızı ailecek saksıdan giderdik ve o soğanlar sadece yeşil yapraklarını tükettiğimiz için tohumlar vermeye başladı bu yıl o tohumları saksılara diktim ve direk tohumdan üretmeye başladım ve tohumlarım şu an küçük küçük büyümekte .

  aynı şeyi karpuz çekirdekleri ile denedim tükettiğimiz karpuz ve kavunları çekirdeklerini ektim bir süre sonra kavun ve karpuzlar bitki olarak büyümesine rağmen sanırım genetiğiyle oynanmış olduğunu düşünüyorum meyve vermedi.
  ben sizden meyve sebze tohumları rica ediyorum. 2 tane balkonum var ve alan sıkıntım yok bu nedenle elinizde bulunan her çeşit meyve , sebze ve çiçek tohumlarından rica ediyorum.

  göstermiş olduğunuz ilgiye şimdiden teşekür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim

  saygılarımla.

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s