Şifalı Su


Şifalı Su

Karaot köyü güzel ormanlık alanları ve doğayla bütünleşen manzarasının yanında suyu olmayan bir köy olarakta tanınmaktadır. O yıllarda sürekli olarak bir kazı çalışması yapılmaktaydı.  Bu kazı çalışmalarında bulunan sular, ya yetersiz miktarda ya da içinde zararlı maddeler bulunmaktaydı. 1998 yılında yapılan bu rutin çalışmalardan birinde, köyün üst bölümlerinde bulunan ormanlık alanda, oldukça iyi bir kaynağa sahip su bulunmuştur. Kazı çalışmalarından sonra, bulunan su köy deposuna aktarılmıştır. Su, köyün içme suyu deposuna gelmeye başladıktan sonra bir dizi olay olmaya başlamıştır. Hatlar tıkanıyor, su olduğu halde evlere su gelmiyor, suyun gelip içildiği zamanlarda bazı insanlarda birtakım ağrı ve sızılar peyda oluyor. Bunun sonucunda köylüler bir aksilik olduğunu düşünerek suyu tahlil ettirmeye karar veriyorlar. Tahlil sonucunda suyun böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği, kum ve taş ağrılarını kesebilecek kadar temiz olduğu ortaya çıkıyor. Sonrasında su kendi kuyusu kazılarak gelenlerin faydalanması için köy meydanına taşınıyor.

Suyla ilgili çeşitli rivayetler var. Kimisi suyun çok iyi geldiğini söyleyip hayır duası ediyor, kimisi daha köyden gitmeden taş düşürdüğünü anlatıyor. Kimisi de çayının çok güzel olduğunu, çaydanlıklarda hiç kireç kalmadığını anlatıyor. Takdir kullananların tabii ki, ama çayı gerçekten iyi oluyor. Su, aynı zamanda köylünün içme suyu ihtiyacını da karşılıyor.

Reklamlar

Şifalı Su” üzerine 2 düşünce

  1. Ayla Şenyol

    Güzel Türkiyemin seçkin köyünü ve bu değerleri gündeme getirenleri yürekten kutlarım en kısa zamanda ziyaret etmek isterim tebrikler.

    Cevapla
  2. abdullah dilekçi

    suyu bekçinin doldurduğu ve yarı yarıya sulandırdığı söyleniyor doğrumudur…

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s